bokono attribute to Robert alai……huyo sio mwizi

i don know if you are familiar with the name Robert alai…well if you are not, he is a top blogger in the country and describes himself as tech blogger in twitter…well he is known for insulting pipo and for this very reason he was beaten inhumanly by some g4s guys..so after his awful beating, the bonoko fans produced a song for him…..

 

“Huyo sio mwizi, anatukananga watu kwa twitter, sasa ari kutiriwa na ware ma G4S…sasa akona hatawagojea…akatoka bio…sasa..ndio wakamuwekerea fibo, sasa kuekerewa fibo – ndio aka piga duru…
sasa kupiga duru waweka video yake online.

Hata juzi wariekera mwenzetu pare Virrage, aka futwa kazi.
Huyo sio mwizi mbaka watu wa iHub wanamujua.
Hata wewe unaweza wekerewa fibo utoe duru, na hiyo ukipigwa dio unawekerewa fibo and unajua hiyo huwezi jitoa.
Na nikupigwa bure na sio kuiba umeiba…nikutukana watu wa iHub umetukana. Na watu wa iHub warikuwa wamejaa hapo wote…na wanamujua!
Unajua mbaka wewe ujizuie, kwa sababu ukieda jera utateseka bure…huko hukuri – ni KUKURIWA. ”

 

he has been banned from IHUb and i most def hope he has learned his lesson…

Advertisements

Leave a thought

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s